Dlaczego warto jeździć w butach motocyklowych?

Buty motocyklowe są niezwykle istotnym elementem garderoby każdego motocyklisty. Każdy, nawet początkujący motocyklista dobrze wie, że bez nich ciężko poradzić sobie w drodze. Co zatem decyduje o tym, że warto zainwestować w jak najlepszy model?

Po pierwsze, buty motocyklowe chronią nas przed uszkodzeniami stopy. Kwestia bezpieczeństwa jest tutaj podstawowa. Wyobraź sobie sytuację, w której jedziesz na swoim ulubionym motocyklu. Czujesz silny wiatr i tę adrenalinę, którą tak przecież lubisz. Nagle zatrzymujesz się na światłach. Ni z tego, ni z owego czujesz jak niezwykle blisko Ciebie zatrzymuje się samochód osobowy. Gdy widzisz żółte światło na sygnalizacji świetlnej zaczynasz się przygotowywać do dalszej jazdy. W tym momencie jednak samochód, który stał obok Ciebie rusza z piskiem opon przejeżdżając Ci po Twojej stopie. Bolesne prawda? Prześledźmy jednak sytuację raz jeszcze. Załóżmy, że motocyklista z naszej opowieści nie posiada odpowiednich butów. Czym to skutkuje? Oczywiście złamaniem palców i długą rekonwalescencją. Nie wspominając już o przygodach bólowych. Co gdyby jednak bohater naszej historii miał na sobie odpowiednio dobrane buty? Oczywiście stopa byłaby cała i obyłoby się bez wizyty na pogotowiu i wyłączenia z jazdy na długi czas. Takich sytuacji jak ta opisana wyżej oczywiście nie brakuje. Jeśli chcesz więc jeździć na motocyklu i czuć się na nim bezpiecznie, to postaw na odpowiednie buty. Drugim aspektem przy wyborze motocyklowego obuwia są kwestie finansowe. Jeżdżąc w trampkach będziemy je musieli wymieniać średnio raz w tygodniu. Jazda na motocyklu szybko je zniszczy i sprawi, że my będziemy musieli sprawić sobie następne. Po co więc przepłacać? Lepiej od razu kupić porządne buty, które świetnie nas ochronią oraz zapewnią bezpieczeństwo i posłużą na wiele lat wspólnej jazdy.

Jeżeli szukasz odpowiednich butów na motocykl, z powodzeniem znajdziesz je w sklepie Gmoto.pl, sam tam kupiłem swoje i nie było problemu z odesłaniem gdy zamówiłem nie ten rozmiar. Szeroka ich oferta znajduje się tutaj: https://gmoto.pl/buty-motocyklowe,3573/

Skoro już wiemy dlaczego warto kupić buty motocyklowe to teraz nieco o tym jak kupić dobre obuwie, które posłuży nam na lata. Przede wszystkim zacznijmy od tego czy kupić buty nowe, czy używane. Najlepiej oczywiście będzie zainwestować w nowe buty motocyklowe. Dlaczego zrezygnować z używanych? Pierwszym aspektem jest to, że takie obuwie też się zużywa. Czasem na pierwszy rzut okaz ciężko jest ocenić czy obuwie będzie jeszcze dobre. Kolejny aspekt to taki, że buty dopasowują się odpowiednio do stopy. Tzn., że jeśli ktoś kto nosił te buty wcześniej miał szerszą stopę od Ciebie to buty dopasowały się już do jego parametrów. Ciebie mogą z kolei upinać czy obcierać, a przecież niezwykle istotną kwestią w butach motocyklowych jest to żeby pasowały na stopę i były wygodne.

Jeśli chodzi o rodzaje butów motocyklowych to na rynku mamy ich kilka. Zacznijmy jednak opis od butów niskich. Dla kogo są one przeznaczone? Przede wszystkim dla osób, które nie zamierzają jeździć w swoich butach na torze. Jeśli masz zamiar rekreacyjnie jeździć po mieście to takie buty sprawdzą się dla Ciebie idealnie. Przede wszystkim charakteryzują się one komfortem. Oznacza to, że szybko je założysz i tak samo ściągniesz. Co więcej nasza noga nie czuje się w takich butach ciężko. Kolejnym aspektem przemawiającym za ich plusem jest ich wygląd. Wyglądają one, w porównaniu do reszty rodzajów butów, niezwykle dobrze i świetnie współgrają chociażby z jeansami. Należy zauważyć także, że jest to co raz popularniejszy model butów na rynku. Ma to na pewno związek z ich atrakcyjną ceną. Najtańsze modele znajdziemy już w naprawdę korzystnych cenach, a jak powszechnie wiadomo to nikt z nas nie lubi przepłacać. Przy kupnie tego rodzaju butów niezwykle istotną cechą jest sprawdzenie czy buty te posiadają odpowiednią ilość ochraniaczy. Na pewno muszą być one dodatkowo chronione na placach oraz kostkach.

Kolejnym rodzajem butów są te średnie czyli turystyczno-szosowe. Obuwie to, w porównaniu do poprzednich, posiada naprawdę bezpieczną wysokość. Można ją porównać z wysokim kaloszem. Dzięki temu chronią nasza nogę lepiej niż niższe modele. Przede wszystkim taki but chroni jeszcze naszą goleń oraz dobrze usztywnia kostki dzięki czemu nie ma mowy o jej skręceniu podczas niebezpiecznej przewrotki. Buty te są także odpowiednią ochroną przed warunkami atmosferycznymi. Na pewno nie przemakają, więc możesz je spokojnie nosić także podczas deszczu czy silnego wiatru. Mimo, że są one tak dobrze wyposażone to sama ich nazwa wskazuje, że nadają się także do spacerów. Jedziesz motocyklem, ale po drodze chcesz się zatrzymywać, aby zobaczyć ciekawe miejsca na szlaku? W takich butach możesz zrobić to bez problemu. Jeśli obuwie jest dobrze dobrane to bardzo komfortowo się je nosi. Cena takich butów jest oczywiście wyższa od niskich modeli. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że także jest dość przystępna, więc prawie każdy jest w stanie sobie na nie pozwolić. W porównaniu do tego jakie korzyści przynosi takie obuwie to sądzimy, że naprawdę warto w nie zainwestować.

Kolejnym rodzajem obuwia są te sportowo-turystyczne. Sprawdzą się one bardzo dobrze zarówno na szosie jak i torze. Taki but będzie się różnił od pozostałych modeli tym, że posiada sportowe wstawki. Należy zaliczyć do nich ślizgacze przy palcach, wysoką ochronę goleni oraz kostki. Posiadają w nazwie także słowo „turystyczne” więc raczej swobodnie można w nich spacerować bez uczucia dyskomfortu. Przy ich zakupie dwoma podstawowymi parametrami na jakie musisz zwrócić uwagę jest to, czy buty są odpowiednio sztywne i posiadają dobra wentylację. Oczywiście najlepiej kiedy wentylacja będzie regulowana. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w których będziesz musiał jeździć w mokrym bucie. Kolejnym rodzajem buta są te sportowe ale w wersji hard. Co to oznacza? Takie buty są bardzo skuteczne. Dzięki nim nie ma możliwości o złamaniach, otariach czy stłuczeniach. Niestety takie modele nie zaliczają się do zbyt wygodnych. Mamy tutaj na myśli to, że tak jak w poprzednich modelach można było spacerować tak teraz raczej tego nie polecamy ze względu na zbyt duży dyskomfort. Takie buty więc sprawdzą się idealnie do wyczynowej jazdy.

Kolejne obuwie to typ adventure, czyli jak wskazuje sama nazwa buty do przeżywania motocyklowych przygód. Dla tych z Was, którzy lubią enduro takie obuwie sprawdzi się idealnie. Inaczej niż w przypadku poprzednich takie buty nadają się także do spacerowania. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że posiadają membranę Gore-Tex. Ta technologia polega na użyciu do produkcji buta bardzo cienkiego materiału o lekko porowatej strukturze. Mimo, że brzmi oraz wygląda to niepozornie to taka membrana posiada bardzo dobre właściwości wodoodporne. Oprócz tego pozwala ona naszej skórze oddychać i jest wiatro odporna. Buty motocyklowe z taką membraną to najlepsze na co można sobie pozwolić. Nie dość, że chronią nas przed deszczem to w dodatku w tak ciężkich butach nasza stopa nam się nie spoci i będzie ochroniona przed wiatrem. Jeśli chodzi o cenę to opisywane buty adventure są jednak o wiele droższe od swoich poprzedników. Kupując je jednak nie jesteście narażeni na różnego typu kontuzje czy złamania. Czy waszym priorytetem będzie bezpieczeństwo, czy korzystna cena zdecydujcie sami.

Kolejnym rodzajem buta są te offroadowe. To najwyższe, najcięższe i najbezpieczniejsze buty jakie mógł zrobić człowiek. Oczywiście nie nadają się one do turystycznej jazdy więc wybiorą je Ci z myślą o ekstremalnych przejażdżkach. Przy tych butach nie ma znaczenia czy uderzysz w skałę, konar czy inną przeszkodę. Ochronią one Twoją stopę na najwyższym z możliwych poziomie. Jeśli wybierasz więc buty do offroadu zdecyduj się na ten model. Pamiętaj jednak o tym, że przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy klamra buta jest metalowa. W przeciwnym wypadku Twoje obuwie zniszczy się już przy kilku pierwszych przejażdżkach. Po drugie, bardzo ważnym parametrem przy ich wyborze jest to, że jeśli założymy je na nogę to nie powinniśmy mieć możliwości skręcenia w nich stopy ani kostki. Oznacza to, że zapewniają nam one maksymalne usztywnienie, a co za tym idzie ochronę naszych nóg i stóp.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie butów?

Skoro już wiesz jak wybrać buty dla siebie oraz co Ci one zapewnią to teraz jeszcze pora napisać o ich dodatkowych funkcjach. Warto zainwestować w buty, które będą mieć wzmacnianą podeszwę w miejscach gdzie nasza stopa styka się z motocyklem. Co więcej, warto również zwrócić uwagę na buty, które posiadają wymienne elementy. Dzięki temu wydamy więcej na jeden model ale zaoszczędzimy w przyszłości. Wyobraźmy sobie sytuację, że niszczy nam się jedna część obuwia motocyklowego. Zamiast wymieniać całe obuwie, a te zniszczone wyrzucać do śmieci, to lepiej wymienić jedną, zepsutą część. To oszczędność nie tylko pieniędzy, ale także inwestycja w jeden porządny produkt.

Kupujemy obuwie- jak je wybrać?

Przy kupnie obuwia motocyklowego podstawową rzeczą na jaką będziemy zwracać uwagę będzie jego rozmiar. Aby wybrać najlepsze obuwie oczywiście najlepiej będzie przymierzyć je na stopę. Rozmiary od różnych producentów mogą różnić się wymiarami. Kupowanie więc butów według rozmiaru, który nosimy bez uprzedniego przymierzenia lub zmierzenia długości wkładki jest całkowicie bez sensu i może oznaczać pieniądze wydane na próżno. Kolejnym bardzo ważnym parametrem przy kupnie butów jest to, czy te nie obcierają Twojej stopy. Jakikolwiek uścisk lub dyskomfort podczas jazdy na motocyklu będzie tylko spotęgowany. Tutaj zasada, że buty się rozchodzą i stopa się przyzwyczai stanowczo nie działa.

Konserwacja obuwia motocyklowego

Kupiłeś już swoje wymarzone buty, a dodatkowo chcesz aby posłużyły Ci na lata? Musisz pamiętać więc o ich odpowiedniej konserwacji. Do tego najlepiej używaj odpowiednich produktów opartych na bazie wosku Carnauba. Ten produkt to obecnie najtwardszy wosk na rynku. Idealnie sprawdzi się więc do impregnowania zewnętrznej powłoki. Dzięki temu Twoje buty nie pękną i będą trzymać swój kolor. Dzięki stosowaniu impregnacji zapobiegniemy także nasiąkaniu obuwia wodą. Nie ma więc w takim przypadku mowy o tym żeby deszczówka zaciągnęła się do środka buta. Przy impregnowaniu obuwia nie zapominaj także o podeszwie. Jej odpowiednie czyszczenie zapobiegnie pęknięciu oraz uszkodzeniu.

Wybór odpowiednich butów motocyklowego to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pomoże tym z Was, którzy stoją przed decyzją wybrania swoich pierwszych butów albo są niezadowoleni z obecnego modelu i szukają czegoś innego.

 

Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
online free course